Leczenie próchnicy – Koszalin

Próchnica to nic innego jak choroba zębów wywołana przez bakterie. Najczęściej pojawia się na skutek niewystarczającej higieny jamy ustnej. O wiele częściej występuje u osób, które regularnie spożywają cukier, bo to właśnie on jest główną pożywką dla bakterii próchniczych. Kwasy, które są produkowane przez bakterie stopniowo odwapniają szkliwo zębów i zapoczątkowują rozwój próchnicy. Ta z kolei prowadzi do powstawania ubytków w zębach. Leczenia próchnicy powinno się podejmować w gabinecie stomatologicznym. Tylko tak jesteś w stanie się jej całkowicie pozbyć i cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Objawy próchnicy zębów

W pierwszej kolejności pojawiają się przebarwienia na zębach. Najczęściej przyjmują postać białych lub brązowych plamek. Dlaczego powstają? To efekt uszkodzenia szkliwa. Dbając o swoje uzębienie powinieneś bacznie przyglądać się mu w lustrze, tuż po umyciu. Każda plamka, każdy ból, powinien być dla Ciebie sygnałem, że może dziać się coś niedobrego. Niestety, próchnica w początkowej fazie jest bezbolesna, dlatego tak wielu ludzi przychodzi do dentysty dopiero w momencie, kiedy choroba zajmie głębsze tkanki zęba. Jeżeli jesteś zainteresowany leczeniem próchnicy w naszym gabinecie, zajrzyj do cennika.

Etapy rozwoju próchnicy

Najważniejsze jest jednak, że próchnica rozwija się etapami. Jeśli zostanie zauważona odpowiednio szybko, istnieje 100% szansa na pomyślne wyleczenie zęba. W codziennej pielęgnacji z kolei warto stosować pasty z fluorem oraz odpowiednią dietę – ograniczającą cukier.

W pierwszym etapie próchnicy na zębach pojawiają się przebarwienia – białe plamki. Kolejnym etapem jest pojawienie się ubytków, które obejmują coraz głębsze warstwy zęba. To najwyższy czas, aby poddać się leczeniu próchnicy. Jeśli zbagatelizujesz ten stan, mogą pojawić się bardziej poważne powikłania, mowa o ropniu zęba, a nawet infekcji kości zęba, która może skutkować jego utratą. W tym przypadku niezbędne będzie leczenie zaawansowanej próchnicy.

Jak zapobiec próchnicy?

Jak we wszystkich chorobach, najważniejsza jest profilaktyka. Lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Szczególnie, że leczenie próchnicy nie należy ani do przyjemnych, ani do tanich. Tak więc, jeśli jesteś świadomy zagrożenia, stosuj się do dwóch najważniejszych rzeczy. Pierwszą z nich jest właściwa higiena jamy ustnej – myj zęby po każdym posiłku. Z kolei drugą jest ograniczenie cukrów w spożywanych posiłkach. To właśnie one są główną przyczyną powstawania próchnicy. Uważaj na takie produkty jak: karmel, czekolada, krówki, słodkie napoje, suszone owoce, chipsy, dżemy itp. Produkty, które „oblepiają” Twoje zęby, również zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Jak rozpoznać pierwsze objawy próchnicy?

Choroby zębów zaczynają się na dużo wcześniej, przed rozpoznaniem ich pierwszych oznak. Próchnica dotyczy niemalże 95% dorosłych pacjentów. Pierwszą oznaką występowania próchnicy są przebarwienia na szkliwie zębów. Przebarwienia mogą przybierać białe lub brązowe barwy. Są one jednoznacznym sygnałem na uszkodzenie szkliwa, które z biegiem czasu powiększa się. W kolejnych stadiach dochodzi do rozpadu zębiny. Nieleczona próchnica doprowadza do powstania ropnia, co może grozić utratą zęba. Próchnica w pierwszych, początkowych fazach, zazwyczaj jest całkowicie bezbolesna. Z tego względu pierwsze objawy są bagatelizowane, a leczenie próchnicy rozpoczyna się w zaawansowanych stadiach choroby

Leczenie próchnicy – od czego należy zacząć?

Leczenie próchnicy w początkowych jej stadiach ma charakter nieinwazyjny. Jak wygląda leczenie próchnicy? Rozwój choroby można zatrzymać poprzez wprowadzenie zmian w sposobie dbania o higienę. Zaleca się wówczas stosowanie pasty z fluorem oraz ograniczenie cukru z diety. Szczególnie istotne jest leczenie próchnicy u dzieci właśnie we wczesnych stadiach, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań w okresie dojrzewania oraz dorosłości. Nie należy dobierać pasty z fluorem bez konsultacji ze stomatologiem. W przypadku wystąpienia niewielkich ubytków konieczne będzie zastosowanie wypełnień .

Jak wygląda leczenie próchnicy w stadiach zaawansowanych?

W celu zatrzymania choroby niekiedy konieczne będzie wdrożenie bardziej inwazyjnych metod walki z próchnicą. Należą do nich: lakowanie, wypełnianie, preparacje szczelinowe, tunelowe, abrazyjne czy laserowe. Możliwe jest również chemomechaniczne usuwanie próchnicy. Metody te znajdują zastosowanie w przypadkach poważnego rozwoju choroby, gdy higiena i ograniczenie cukru, nie zmienią obrazu sytuacji. Ostateczną walkę z próchnicą stanowi leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Leczenie zaawansowanej próchnicy jest ważne nie tylko po to, aby uchronić ząb, ale także uchronić jamę ustną przed zakażeniem.

Profilaktyka próchnicy

Aby uchronić się przed próchnicą, szczególnie ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim należy unikać produktów zawierających sacharozę, fruktozę, glukozę czy maltozę. Są to cukry, które szybko ulegają przekształceniu w kwasy, a co za tym idzie mają większy potencjał kariogenny – próchnicotwórczy. Szczególne znaczenie ma również higiena jamy ustnej. Należy dbać o higienę regularnie, nie zapominając przy tym o trudnodostępnych miejscach. Stomatolodzy podkreślają znaczenie używania nitki dentystycznej, która doskonale poradzi sobie z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowej. Należy pamiętać również o regularnych wizytach profilaktycznych, które umożliwią rozpoznanie pierwszych objawów choroby i szybką reakcję.

Zobacz cennik usług

wróć.

Leczenie próchnicy

Umów się na wizytę

Gabinet stomatologiczny
LaDentica w Koszalinie

ul. Klifowa 7, 75-236 Koszalin

PN-CZW: 900-1900; PT: 800-1500

+48 94 ...[POKAŻ]+48 94 721 62 62

Gabinet stomatologiczny
LaDentica w Bobolicach

ul. Pionierów 4/1, 76-020 Bobolice

PN,ŚR: 1200-1800; WT: 1400-1900; CZW: 800-1700

+48 94 ...[POKAŻ]+48 94 721 62 62

Gabinet stomatologiczny
LaDentica w Świeszynie

Świeszyno 22, 76-024 Świeszyno

PN-CZW: 800-1800; PT: 800-1500

+48 94 ...[POKAŻ]+48 94 721 62 62

Zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.